منبع تغذیه بدون وقفه (UPS)

منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) وسیله ای است که به کامپیوتر اجازه می دهد تا در زمان از دست رفتن منبع اصلی ، حداقل برای مدت کوتاهی کار کند. دستگاه های UPS همچنین دستگاه ها را  در برابر نوسانات برق محافظت می کنند.

در حین افزایش برق و خرابی ، دستگاه های منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) سیستم های رایانه ای و تجهیزات IT را ایمن و عملی نگه می دارند. منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) هنگامی که جریان برق به یک ولتاژ ناکافی افت می کند ، یا در صورت متوقف شدن ، منبع تغذیه باتری را تأمین می کند. تا زمانی که ژنراتورها فعال شوند یا اجزای شبکه به درستی خاموش شوند UPS  بسته به اندازه و واحد فناوری شروع به پشتیبان گیری برای مدت زمان خاص می کند. هنگامی که برق به اندازه کافی جریان یابد ، رایانه ها و لوازم جانبی در برابر صدمه محافظت می شوند. UPS می تواند به محافظت مؤثر از یک دستگاه واحد یا کل مرکز داده کمک کند.

انواع مختلف UPS چیست؟

سیستم های UPS به سه نوع اصلی منبع تغذیه بدون وقفه ، تقسیم می شوند.آنها نیازهای سازمانی و مصرف کننده را برآورده می کنند. یک UPS آماده به کار یک واحد آفلاین است که می تواند یک خرابی الکتریکی را تشخیص دهد و به طور خودکار به باتری سوئیچ شود. دو دسته UPS دیگر دستگاه های Line Interactive و Online هستند.
یوپی اس آنلاین

یو پی ­اس آنلاین مبتنی بر روش “تبدیل دوگانه : Double Conversion” کار می‌کند: یعنی تبدیل ولتاژ ورودی ac به ولتاژ dc با استفاده از یکسوساز، شارژ باتری در لینک dc و تبدیل ولتاژ dc باتری به ولتاژ ac در خروجی با فرکانس، دامنه و شکل موج مطلوب توسط اینورتر برای تامین انرژی الکتریکی بارهای خروجی.

یو پی اس لاین اینتراکتیو

در یو پی ­اس لاین اینتراکتیو در شرایط عادی ارتباط ورودی و خروجی از طریق اتوترانسفورمر (Autotransformer) با قابلیت تنظیم دامنه ولتاژ برقرار است و باتری نیز در شرایط شارژ قرار دارد. در شرایط قطع برق، باتری از طریق اینورتر بارهای خروجی را تغذیه می‌کند.

یو پی اس آفلاین
 یو پی ­اس آفلاین در شرایط قطع برق عملکردی مشابه یو پی ­اس لاین اینتراکتیو دارد؛ اما در شرایط عادی ارتباط ورودی و خروجی فقط از طریق ارتباط مستقیم الکتریکی (Bypass) برقرار است. اکثر یو پی­ اس ­های زیر 1 کیلو ولت آمپر، از نوع لاین اینتراکتیو یا آفلاین هستند که قیمتی به مراتب کمتر از یو پی­ اس آنلاین دارند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *